niedziela, 28 grudnia 2014

Wigilijny aromatyczny bigos na słodko

Witajcie Kochani tą grudniową i zimową porą,

Ten wyjątkowy świąteczny i zimowy czas jeszcze trwa. Za nami już Boże Narodzenie a przed nami Sylwester i Nowy Rok. Dla nas czas przed Świętami jak i same Święta były bardzo pracowite. Ania zdała ostatni egzamin – przedmiotowy przed obroną doktoratu i teraz oboje regenerujemy siły. Tych kilka dni wolnego, pozwala nam złapać oddech.
Jak minęły Wam Święta? Nasyciliście kubki smakowe do kresu możliwości i wytrzymałości waszych żołądków? Zawsze bardzo czekamy na ten okres roku, także jeśli chodzi o kulinaria. W tym względzie goszczą wtedy na stołach dania inne niż zwykle. Pewnie wielu z Was ma w głowie i pamięci smak zupy grzybowej czy pierogów robionych przez mamę wyryty na zawsze. Macie swoje ulubione potrawy wigilijne lub bożonarodzeniowe? Eksperymentujecie czy jesteście w tym względzie tradycjonalistami? Na pewno gości na Waszych stołach kapusta kiszona w wielu odsłonach. W tym roku oprócz tradycyjnej kapusty z grochem na wigilijnym stole zagościł u nas postny bigos na słodko. Pachniał grzybami leśnymi, których cudowny aromat przeplatał się z słodką nutą rodzynek i żurawiny. Był pyszny i nadal dojadamy jego poświąteczne resztki. Polecamy ten świetny i aromatyczny bigos. :)

Wigilijny aromatyczny bigos na słodko
Bigos na słodko
Świątecznie

Składniki:
- ok. 1,2 kg kiszonej kapusty, dość kwaśnej
- 2 duże marchewki
- 2 szklanki suszonych grzybów leśnych (objętość mierzona na sucho)
- szklanka suszonej żurawiny
- szklanka suszonych rodzynek (u nas zmieszane dwa rodzaje – drobne i duże)
- 2 duże cebule
- 3 liście laurowe
- 4-6 ziaren ziela angielskiego
- pieprz do smaku (ewentualnie sól – u nas bez soli, bo kiszona kapusta jest już słona, zwłaszcza ta bardziej kwaśna)
Grzyby suszone

Wykonanie:
Dzień wcześniej namoczcie grzyby na noc. Następnego dnia opłuczcie je starannie i te największe pokrójcie na mniejsze kawałki. Kapustę włóżcie do garnka, zalejcie ok. 2 szklankami wody, dodajcie liście laurowe, ziele angielskie i zacznijcie gotować na małym ogniu. Pokrojone grzyby możecie dodać praktycznie od razu do kapusty. Dodajcie starte na dużych oczkach marchewki oraz żurawinę i rodzynki. Dodajcie trochę pieprzu, wymieszajcie dokładnie i gotujcie na małym ogniu często mieszając. 
Bigos - czas start

Od czasu do czasu będziecie musieli podlać bigos niewielką ilością wody, bo inaczej będzie przywierał i się przypalał. Bigos gotujemy długo, nam zajęło to ponad 3 godziny. Na około 1 godzinę przed końcem gotowania dodajemy pokrojoną w grubą kostkę cebulę, którą wcześniej podsmażamy na złoto. Bigos razem z cebulą powinien gotować się około godziny – przenikną się lepiej aromatami. Spróbujcie czy jest dla Was dość doprawiony, dodajcie pieprzu i jeśli musicie to soli, ale zapewniam, że ta jest zbędna. Kiedy bigos jest gotowy? Kiedy kapusta jest tak miękka, że jest jak masło, grzyby mięciutkie, a większa część żurawiny tajemniczo zniknie. Serwujemy gorący i nie tylko od święta. :)

Gotowy bigos
Bigos podany

Świąteczne pozdrowienia,

Ania & Piotr

3 komentarze :

  1. Zaskakujący, ale wydaje mi się, że smakuje bardzo dobrze. Kwaśna kapusta i słodkie dodatki, to musi być super. Bardzo lubię takie smaki :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My też lubimy takie smaki i połączenia. :) Smakuje jak na nasze kubki smakowe super - ale najlepiej to samemu spróbować. :)

      Usuń

Drukuj w PDF

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...