poniedziałek, 23 maja 2016

Warsztaty kulinarne w restauracji Ganesh Manufaktura – kuchnia indyjska

Witajcie Kochani po długiej ciszy,

Dawno nas tu nie było. Stęskniliśmy się. :)

Dziś przychodzimy do Was z relacją z warsztatów, w których ostatnio braliśmy udział. 23 kwietnia spotkaliśmy się w łódzkiej restauracji Ganesh Manufaktura, by zgłębić tajniki kuchni indyjskiej oraz nauczyć się czegoś nowego. 
Ganesh Manufaktura
Zostaliśmy tam zaproszeni wraz z grupą łódzkich blogerów kulinarnych. Była to świetna okazja także, by się poznać i miło spędzić czas. Wraz z nami była także Małgosia z Alicja w krainie garów, Karolina z Dziękuję Było Pysznie, Karolina z Cook yourself oraz Angelika z Wife with knife. Naprawdę stworzyła się fantastyczna atmosfera w czasie warsztatów, bo grupa była świetna. :)

Tapinder Sharma to założyciel i właściciel sieci restauracji Ganesh, niesamowity i bardzo ciekawy człowiek. Tapinder wraz z szefem kuchni w  Ganesh Manufaktura – Danim poprowadził dla nas warsztaty. 
Ania i Tapinder Sharma

Usłyszeliśmy wiele ciekawostek nie tylko kulinarnych po czym zaczęliśmy działać. Pewnie wielu z Was wie, że Hindusi to w większości wegetarianie, zaś dania jakie potrafią wyczarować to uczta dla zmysłów. Taka kuchnia bez mięsa czy roślinna, daje nieograniczone pole możliwości. Wszystko, co przygotowaliśmy było właśnie wegetariańskie. Warsztaty te, to taka mała kulinarna wycieczka do smaku Indii.
Pachnące cudowności

Ale zacznijmy od początku. :)

Na pierwszy ogień – Onion Bhaji. To niezwykle aromatyczne placki cebulowe z mąką z cieciorki i mnóstwem smakowych dobroci – między innymi świeży imbir, świeże chili, świeża kolendra, kumin. Każdy wykonał swoją wersję przyprawiając, wedle własnych upodobań. Były pyszne. :) Nasze dzieło możecie zobaczyć poniżej. ;)
Ania ugniata Onion Bhaji
Chyba będzie dobre - Ania w akcji ;)

Onion Bhaji po usmażeniu

Potem obserwowaliśmy jak Tapinder oraz szef kuchni Dani wykonują i opowiadają o dwóch potrawach – Dal Tadka i indyjski ser Paneer w sosie szpinakowo – śmietanowym, czyli Palak Paneer. Oba dania fantastyczne i ponownie niesamowicie aromatyczne. Dal Tadka to idealna propozycja na zimowe obiady – sycący konkret, choć my moglibyśmy jeść soczewice w takim wydaniu bez względu na porę roku. :) Palak Paneer na każdą porę roku będzie fantastyczny, bo połączenie szpinaku i indyjskiego sera Paneer zawiało jakąś świeżością i wiosną, a tego potrzeba czasem każdemu bez względu na aurę za oknem. :) Sam ser Paneer, robiony na miejscu w restauracji jest świetny i mieliśmy super okazję spróbować go solo. Trochę przypomina nasz bunc w strukturze, a smakowo jest bardzo delikatny. Spróbujcie koniecznie, polecamy. :)
Dwoje świetnych ludzi na właściwym miejscu - od lewej Dani i Tapinder

Aromatyczne i tajemnicze opary

Dal Tadka
Tapinder miesza w patelniach i tworzy Palak Paneer 

Palak Paneer
Chwila dla blogerów ;)

Każdy na nas dostał także porcję ciasta na placki naan i samodzielnie uformował swoje dzieło. Receptura to sekret, więc pozostało nam tylko zapoznać się z konsystencją i strukturą gotowego ciasta. One też były pyszne. :)
Naan

Naan

Koniec warsztatów to wspólne biesiadowanie. Tradycyjnie po indyjsku, czyli wspólne spożywanie przygotowanych dań. To bardzo ważny element ich kulinarnej i rodzinnej kultury. Uważamy, że w wielu polskich domach jest podobnie. Przynajmniej w domach, z których pochodzimy i wielu, które znamy jest podobnie. W naszym domu też takie zwyczaje pielęgnujemy, bo uważamy to za niezwykle ważne i scalające wszystkich. A Wy jak uważacie?

Wspólne biesiadowanie uczestników warsztatów było super, dopisywały humory nie tylko nam, ale również organizatorom i prowadzącym. Tapinder to inspirujący i bardzo interesujący człowiek. Jego współpracownicy także, tworzą świetną drużynę. Atmosfera była niesamowita, pełna takiego wewnętrznego luzu, spontaniczności i serdeczności. Można było zdecydowanie naładować pozytywnie akumulatory i dobrze się bawić. My dokładnie tak mieliśmy. :) Warsztaty były rewelacyjne i inspirujące. Powiemy więcej, mielibyśmy ochotę na więcej takich spotkań w takim gronie. :)
Blogerzy oraz Tapinder i Dani - czyli warsztaty w świetnym gronie
Bo grupowe zdjęcia musi być ;) - blogerzy, prowadzący oraz organizatorzy

Jeszcze raz dziękujemy Organizatorom - właścicielowi sieci restauracji Ganesh Tapinderowi Sharma oraz Manager restauracji Angelice Żmudzińskiej - za zaproszenie i świetne warsztaty oraz wszystkim uczestnikom za super atmosferę! :)

Pozdrawiamy serdecznie,


Ania & Piotrek

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Drukuj w PDF

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...