czwartek, 7 sierpnia 2014

Tapenada z zielonych oliwek, czyli inspiracja z podróży przywieziona

Witajcie,

Nie wiadomo kiedy zleciało, a połowa lata już za nami. Też macie wrażenie, że czas pomyka sobie nie wiadomo kiedy? I że ciągle go za mało?
Ale wracamy do tematu jedzenia. Mieliście do czynienia z tapenadami? A może jedliście lub jesteście fanami? My zdecydowanie jesteśmy ich fanami, w różnych wydaniach. W zeszłym roku w nasze ręce wpadły różne tapenady, którymi bezkarnie zajadaliśmy się z bagietką. Były to łupy przywiezione przez Anię z Paryża.
Tradycyjne tapenady, czyli pasty składają się zawsze z oliwek, kaparów i oliwy z oliwek. To taka baza, która jest czasem wzbogacana o anchois, czosnek, przyprawy i zioła, zdążają się też bakłażany czy świeże chili. Czasem  nie zawierają kaparów. Tradycyjnie zjada się je ze świeżym pieczywem, ale my używamy ich czasem jako zamiennika pesto do makaronów. Polecamy w obu wersjach. :) Naszym zdaniem warto także ją wypróbować jako dodatek do białego sera czy twarożku oraz jako dekorację do innych dań, do których oliwki akurat pasują, lub macie ochotę na ładny akcent na talerzu. Spróbujcie koniecznie. :)

Tapenada z zielonych oliwek z czosnkiem
Tapenada - składniki

Składniki:
- duża garść zielonych oliwek bez pestek
- 1 ząbek czosnku
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1 szczypta pieprzu
- oliwa z oliwek wedle potrzeb
Miksowanie tapenady

Wykonanie:
Do zrobienia tej pasty potrzebujemy blendera. Wszystkie wymienione składniki wrzucamy do niego. Oliwy dodajcie na początek niewiele 2-3 łyżki. Zacznijcie miksowanie na pastę. Jeżeli pasta będzie za gęsta – składniki „nie będą się chciały”  zblendować, to dodajcie trochę oliwy i spróbujcie ponownie. Proporcję oliwy w stosunku do reszty składników musicie sami wyczuć, patrząc na konsystencję pasty. Nie może być płynna i nie może spływać z pieczywa. Na pewno sami wyczujecie co i jak. :) Tym razem serwujemy tapenadę ze świeżym pieczywem. Smacznych wrażeń. :)
Tapenada z zielonych oliwek

Oliwkowe pozdrowienia,

Ania & Piotr

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Drukuj w PDF

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...